Executive & Committee

2020-2021 Executive Board 

Executive Committee of the Executive Board

Matt McGuire, President (Contact)

Dr. Mark Hardy, Immediate Past President/Advisory Council (Contact)

Caitlin Bowen, Vice President (Contact)

Kevin Dorsey, Secretary (Contact)

Ryan Herman, Treasurer (Contact)

Executive Secretary: Open Position

Matt Starke, Website Management (Contact)

Lindsey Kregel, Marketing (Contact)

Scott Gray, Professional Development (Contact)

Leif Sorgule, Membership Secretary (Contact)

Joe Fili, Awards (Contact)

William Leslie, CTLE Credits (Contact)

Charles Goodwin, DTE, Advisory Council Chair/Past President/ITEEA Liasion/STEM Chair (Contact)

Clark Green, Advisory Council Chair (Contact)

Liz Gallo, Advisory Council (Contact)

Euisuk Sung, Advisory Council (Contact)

Brittany Kitterman, NYS Education Department Liaison (Contact)

Kelsey Roman, NYS Education Department Liaison (Contact)

Tonya Lackey, NYS Master Teacher Program Liaison (Contact)

Brooke Ebersold, Event Planner (Contact)

Editor: Open Position

District Vice Presidents – Voting members of the Executive Board

Melissa Hirt, Northeastern District VP (Contact)

Henry Strada, Southeastern District VP (Contact)

Keith Smith, Central District VP (Contact)

Ryan Garofalo, Metropolitan District VP (Contact)

Stephen Powers, Western District VP (Contact)

Caitlin Bowen, Far Western District VP (Contact)


NYSTEEA Past Presidents
1963-64 Arnold Naroff
1964-65 Paul Chapin
1965-66 Wilber Henry
1966-67 Donald Henry
1967-68 Ward Donahue
1968-69 Ronald Lower
1969-70 Edward Butterworth
1970-71 Philip Kantrowitz
1971-72 Thomas D. LaClair
1972-73 Thomas D. LaClair
1973-74 Anthony Versage
1974-75 Frank E. Sharkey, Jr.
1975-76 Douglas H. Beard
1976-77 Rudolf Bauer
1977-78 Kolan K. Bisbee
1978-79 Robert J. Rein
1979-80 Herman Daskin
1980-81 Joseph J. Barnes
1981-82 Donald Kline
1982-83 Robert B. Laux, Jr.
1983-84 Vernon A. Tryon
1984-85 Michael Hacker
1985-86 Robert Caswell
1986-87 William J. Ericson
1987-88 F. Gordon Turner
1988-89 Rodney Gould
1989-90 Thomas A. Venezio
1990-91 Frank D. Darzano
1991-92 James Mooney
1992-93 Charles H. Goodwin, DTE
1993-94 William Youngfert
1994-95 James Lemmerman
1995-96 Rick Luce
1996-97 Alan Horowitz
1997-98 Barry E. Borakove
1998-99 Edward Zak
1999-00 Richard Stacy
2000-01 Nancy Bryan
2001-02 Thomas A. Frawley
2002-03 Joseph M. Leogrande
2003-04 Robert Clark
2004-05 Alta Jo Longware
2005-06 Thomas A. Frawley
2006-07 David Arnone
2007-08 Mike Thurlow
2008-09 Jan Stark
2009-10 Jan Stark
2010-11 Clark Greene
2011-12 Mike Fry
2012-13 Robert B. Tufte Jr., DTE
2013-14 Robert B. Tufte Jr., DTE
2014-15 Alta Jo Longware
2015-16 Alta Jo Longware
2017-18 Liz Gallo
2019-20 Dr. Mark Hardy